szukaj
ptfe-czolo.jpg

Zastosowanie PTFE w medycynie

« Wróć do strony głównej

PTFE inaczej TEFLON ma bardzo szerokie zastosowanie w medycynie. Jest wykorzystywany między innymi do protez naczyń, moczowodów, cewników urologicznych  i kardiochirurgicznych, sztucznych  zastawek serca, elementów  sztucznej nerki itp. Implanty PTFE tzn. polytetrafluoroetylenowe inaczej zwane implantami z Teflonu®, wykorzystywane są w medycynie estetycznej do podwyższania bródki i kości jarzmowej, nie powodują odczynu zapalnego.


Szczepy PTFE są wykorzystywane do omijania zwężonych tętnic obwodowych oraz jako substytut krwi w chirurgii. PTFE jest niezwykle przyswajalnym termoplastycznym polimerem, wyróżniającym się dzięki biokompatybilności (zgodność  biologiczna) w kontakcie z ciałem. 


PTFE jest często używany w małych ilościach jako implant w rekonstrukcjach twarzy, ucha środkowego i wymianie dużych naczyń krwionośnych a w nowoczesnej chirurgii jako substytut krwi. PTFE posiada bardzo dobrą odporność na oddziaływanie prawie wszystkich czynników chemicznych, także mikroorganizmów i grzybów. Jest nietoksyczny, obojętny fizjologicznie, znacznie przyśpiesza proces gojenia przebitych organów i nie wywołuje reakcji alergicznych. Może być docięty na odpowiednią długość i nagwintowany. PTFE może być również sterylizowany (-200 C do 260 C).W związku z faktem, że molekuły PTFE odznaczają się tendencją do wzajemnego odpychania, materiał ten jest praktycznie pozbawiony jakiegokolwiek tarcia (tarcie dla PTFE jest mniejsze od tarcia lodu). Jest on również odporny na większość środowisk chemicznych oraz na wpływ obcych cząsteczek. Z powodu jego bardzo niewielkiej wagi, wyjątkowo szybkim czasem leczenia przebitych organów oraz brakiem symptomów alergicznych PTFE jest jednym z ulubionych materiałów używanych przez profesjonalnych przekłuwaczy ciała.

Zobacz także:
- Ceratki PTFE - Maty PTFE
- Taśma PTFE - wskazówki dotyczące montażu
- Taśma PTFE
- Folia PTFE

Skomentuj wpis

Nick *
Treśc komentarza *
Kod weryfikacyjny*
kod kontakt
* Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

 


Wybrany artykuł nie został jeszcze skomentowany.

strony internetowe Łódź