szukaj
ptfe-czolo.jpg

Przypadkowe wynalezienie PTFE

« Wróć do strony głównej

Część wynalazków stosowanych obecnie jest anonimowa. Nie wiadomo do końca skąd do nas trafiły i kto był ich pomysłodawcą. Są jednak takie wynalazki, o których wiemy całkiem sporo. W odpowiednim momencie je opisano i opatentowano. Tak właśnie jest z teflonem – Politetrafluoroetylenem (PTFE) który bardzo ułatwia nam życie.

PTFE zostało wynalezione w roku 1938 w laboratorium firmy DuPont.W jaki sposób? Oczywiście przypadkowo. Niejaki Roy Plunkette - inżynier pracujący dla firmy Du Pont de Nemour - prowadził badania nad substancją do chłodzenia lodówek. Badania zakończyły się niepowodzeniem. Podczas kontroli substancji chemicznej o nazwie tertrafluoroetylen (przechowywanej w zbiorniku ciśnieniowym) została wywołana spontaniczna polimeryzacja w wyniku, której otrzymano białą substancję – PTFE.

Wiązania między atomami fluoru i węgla są niezwykle silne, co sprawia, iż nie wchodzi on w reakcje z innymi związkami oraz, że nic do niego nie przywiera. Poniżej filmik przedstawiający model Teflonu

ptfe.wmv

Firma opatentowała wynalazek w 1941 roku, nadała nowemu związkowi nazwę teflon i zastrzegła ją w 1944. Na początku firma DuPont wytwarzała materiał PTFE, jako proszek do produkcji półwyrobów, które mogły być później w przeróżny sposób obrabiane. Ostatecznie opracowano wodną zawiesinę PTFE.

Początkowo nie stosowano go zbyt powszechnie, gdyż sprawiał trudności w obróbce. Głównie wykorzystywał go przemysł zbrojeniowy. Stosowany był również (i jest nadal) w statkach kosmicznych.

Dopiero w połowie lat 50. XX wieku, Francuz - Marc Gregoire - wykazał przydatność Teflonu w gospodarstwie domowym. Budowa PTFE sprawia, że do jego powierzchni nic nie przywiera. Pierwsze naczynia pokryte Teflonem wykonała w firma Tefal.

PTFE stosowane są obecnie w wielu dziedzinach życia, w przemyśle budowy aparatury chemicznej, budowy maszyn, technice transportowej, w produkcji pomp i armatury, w elektrotechnice, elektronice, technice laserowej, oczyszczaniu spalin, instalacjach wody ultraczystej, kriotechnice, technice filtracyjnej, środków spożywczych, medycznej… Aż strach pomyśleć, co by się stało, gdyby badania Roya Plunketta zakończyły się powodzeniem i nie wynalazłby PTFE

Zobacz także:
- Ceratki PTFE - Maty PTFE
- Taśma PTFE - wskazówki dotyczące montażu
- Taśma PTFE
- Folia PTFE

Skomentuj wpis

Nick *
Treśc komentarza *
Kod weryfikacyjny*
kod kontakt
* Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

 


Wybrany artykuł nie został jeszcze skomentowany.

strony internetowe Łódź